Model dojrzałości ESG. Sprawdź, gdzie jesteś

30/06/2024

Zrównoważony rozwój to dziś kluczowy temat dla wielu firm. Model dojrzałości ESG jest narzędziem, które pomaga organizacjom ocenić swój obecny poziom zaawansowania w tym obszarze, znaleźć punkty odniesienia i porównać się do innych podmiotów. Schemat ten obejmuje cztery stopnie dojrzałości – od debiutantów, którzy dopiero zaznajamiają się z koncepcją zrównoważonego rozwoju, po gamechangerów, dla których pozytywny wpływ jest nadrzędną zasadą i którzy wyznaczają standardy w tym zakresie. Model ten zawiera praktyczne wskazówki, pozwalające firmom określić swoje aspiracje i kolejne kroki w najważniejszych obszarach ESG.

 

Zapraszam do lektury artykułu „W kierunku większego wpływu. Model dojrzałości w zakresie zrównoważonego rozwoju” stworzonego wspólnie z Grzegorzem Floriańskim, liderem ESG w Grupie Oryx. Artukuł ten został opublikowany w czerwcowym dodatku do Rzeczpospolitej „ESG: raportowanie w praktyce” (27.06.2024 r., s. 5-6).

Liczymy, że nasze opracowanie będzie pomocne dla organizacji, które realizują bądź chcą realizować strategie zrównoważonego rozwoju. Pomoże po pierwsze, w autodiagnozie organizacji, po drugie, w planowaniu przyszłych działań i wyznaczaniu kolejnych kroków.

 

Poziomy dojrzałości

Cztery zaproponowane przez nas poziomy dojrzałości przedstawiają drogę do zrównoważonego rozwoju i coraz większe zaangażowanie firmy w to, by wywierać pozytywny wpływ, minimalizować ryzyka i wykorzystywać szanse. Są to:

  • Poziom startowy – DEBIUTANCI, którzy wdrażają pierwsze inicjatywy ESG, podejmują doraźne aktywności i wprowadzają wybrane rozwiązania (np. kodeks etyczny).
  • Poziom zorganizowany – ENTUZJAŚCI, którzy mają bardziej zorganizowane podejście do zrównoważonego rozwoju, określone cele, strategie, zespoły i polityki.
  • Poziom zaawansowany – EKSPERCI, którzy przeprowadzają dokładne analizy, optymalizują procesy i wykorzystują szanse związane ze zrównoważonym rozwojem,
  • Poziom innowacyjny – GAMECHANGERZY, dla których pozytywny impakt jest osią prowadzenia biznesu.

Fragment matrycy dojrzałości ESG. Rzeczpospolita, „ESG: raportowanie w praktyce”, 27.06.2024 r., s. 5-6.

 

Kluczowe kryteria

Projektując matrycę, wzięliśmy pod uwagę takie aspekty działania firm jak:

  • zarządzanie i kultura organizacyjna,
  • zaangażowanie interesariuszy,
  • strategia i plan działania,
  • system oceny ryzyka i szans ESG,
  • dane i raportowanie.

Zapoznając się z naszą matrycą, warto wziąć pod uwagę, że każda organizacja powinna sama ocenić swoje priorytety w zakresie ESG. Czynniki, które warto uwzględnić w tej analizie to m.in. obowiązki ustawowe, pod jakie podlega firma, jej łańcuch wartości, oczekiwania interesariuszy, a także dostępne zasoby.

 

Pełny artykuł, a także cały czerwcowy dodatek zredagowany przez Ewa Matyszewska dostępny jest tutaj.

Chcesz poznać moją ofertę?

Zapraszam, skontaktuj się.