Zarządzanie śladem węglowym organizacji (wywiad)

26/06/2023

Zapraszam do przeczytania wywiadu, jaki miałam przyjemność przeprowadzić z Weroniką Czaplewską, wiceprezeskę Envirly – startupu, który pomaga firmom w zarządzaniu śladem węglowy i mierzeniu wpływu społecznego. Po zaledwie 2 latach od rynkowego startu Envirly zdobyło niemal 200 klientów i kilka ważnych nagród. Wywiad został opublikowany kilka dni temu w raporcie „Startupy Pozytywnego wpływu 2023”.

 

Z Weroniką rozmawiamy o tym, że ESG to dla biznesu nie tylko przysłowiowy kij, ale i marchewka oraz o tym, że własna firma to dobry i skuteczny sposób, by działać na rzecz planety. I przede wszystkim o tym, kto może wspierać polskie spółki w zrównoważonym rozwoju oraz mierzeniu i ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych. To ważne, bo wkrótce będzie wymagane przez prawo (dyrektywa CSRD, a potem CSDD). A już teraz wpływa na wybory konsumentów i pracowników. I co tu dużo mówić – stwarza przewagi konkurencyjne.

 

AK: Czym jest Envirly?

WC: To rozwiązanie wspierające zrównoważony rozwój organizacji. Pomagamy firmom we wszystkim, co jest związane z szeroko pojętym ESG. Zarówno w zarządzaniu śladem węglowym, i to samej firmy, ale też produktów, czy wydarzeń, jak też w zakresie wpływu społecznego.

Nasze rozwiązanie ma postać platformy webowej. Liczymy tam ślad węglowy, który w kontekście zbliżających się obowiązków raportowych był dla naszych klientów najbardziej istotną i pilną kwestią. Stale wzbogacamy jednak Envirly o kolejne aspekty, również społeczne. Na początku bardziej konsultingowo, żeby zrozumieć rynek, porozmawiać z klientem i poznać jego potrzeby. Potem tworzymy skalowalne i powtarzalne rozwiązania, przenosimy je na platformę i udostępniamy w formie gotowych modułów.

 

AK: Do jakiego klienta adresujecie swoje usługi?

WC: Do klienta biznesowego. Jesteśmy otwarci na każdy sektor i wielkość firmy. Zauważyliśmy jednak, że większość w naszym portfolio reprezentuje lekki przemysł.

 

AK: A jak wygląda obsługa platformy z perspektywy klienta? Potrzebuje sztabu ludzi?

WC: Nasze rozwiązania są przygotowane w taki sposób, by firmy używające platformy mogły samodzielnie liczyć i raportować kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem, na przykład ślad węglowy.  Oczywiście na początku współpracy dajemy dość duże wsparcie, tłumaczymy działanie modułów i funkcji. Staramy się jednak, by klienci mogli docelowo korzystać z naszej platformy samodzielnie. To trochę jak z każdym innym narzędziem…

 

Pełna treść wywiadu dostępna jest w raporcie na s. 177-182 (link tutaj).

 

 

Korzystając z okazji polecam lekturę całego wydawnictwa powstałego przy Koźmiński Hub, pod czujnym okiem profesora Bolesława Roka, u którego miałam możliwość studiować i Mirelli Panek-Owsiańskiej, która zaraziła mnie ESG (pewnie nieświadoma tego faktu) na konferencji bodajże w 2009 r. Po prawdzie, wtedy zaraziła mnie bardziej CSR-em, ale dziś to, czym się zajmuję, nazwałabym ESG.

Raport „Startupy Pozytywnego Wpływu” to genialne źródło informacji o polskim środowisku impaktowo-startupowym, czyli firmach, których celem jest nie tylko zysk, ale też pozytywny wpływ i działanie w dobrej, ważnej sprawie. SPW to ranking nowych przedsięwzięć, ale też masa pogłębionych analiz, artykułów, tematycznych studiów i wywiadów. Towarzyszy mu baza pozytywnych firm (tutaj), która po tegorocznej aktualizacji liczy już 750 rekordów.

 

Co w tegorocznym raporcie?

  • Kopalnia inspiracji dla biznesu, czyli potencjalnych partnerów do działań społecznych i środowiskowych. Jakie pomyły mają polskie startupy? Kukurydza jako źródło energii, biodegradowalne opakowania z odpadów rolniczych, optymalizacja zarządzania energią w obiektach, portal do pomocy osobom w trudnych sytuacjach życiowych, elektryczny wózek do zakupów dla ludzi starszych i wiele innych.
  • Artykuł na temat pomiaru impaktu – test wspaniałego teamu, który ma wielkie marzenia i wielkie kompetencje merytoryczne. Gorąco polecam śledzić ten skład: Ilona OtokaMonika MilejGrzegorz Floriański występujący pod brandem Dla Impaktu.
  • Artykuły na wiele innych tematów: o modzie (Agnieszka Oleksyn – Wajda), miastach (Monika Kulik), żywności (Paulina KaczmarekMaciej Otrębski) oraz o remedium na globalne problemy społeczne (Dorota Zadroga).
  • Oraz oczywiście ranking – startupy nagrodzone w konkursie w 2023 r. Miło widzieć tu znajomych: BIKESkriware).

 

Zdjęcie tytułowe oraz kolaż na podstawie: „Startupy Pozytywnego Wpływu 2023”.

Chcesz poznać moją ofertę?

Zapraszam, skontaktuj się.